top of page


Naujausi
Archyvas
Valgomasis sausmedis
Lonicera caerulea
Valgomieji sausmedžiai labiausiai džiugina ypač anksti prinokusiomis uogomis. Sausmedžio uogų derlius skinamas ankščiau už braškes (pirmosiomis birželio dienomis). Mūsų siūloma "Karina" veislė pasižymi 1,5-3 cm dydžio uogomis. Uogose gausu mineralinių medžiagų (geležies, magnio, natrio, kalio), mikroelementų (jodo, mangano, vario), daug antocianų, kurie suteikia intensyvią purpurinio atspalvio tamsiai mėlyną spalvą.

Karina
Derėjimo laikas: labai ankstyva (birželio pradžia).
Derlingumas: labai derlinga (2-3 kg nuo suaugusio krūmo).
Atsparumas: atspari šalčiui, grybelinėms ligoms.
Vaisiai: Dideli ir labai dideli (1,5-3 cm). Sunokusių uogų minkštimas švelnus, aromatingas.
Veislės ypatybės: Krūmas augus, gali pasiekti 1,5-2 m aukštį.
Please reload
Patarimai sodinant
Sausmedžiai mėlynomis uogomis geriausiai auga saulėtoje vietoje, priemolio ar priesmėlio derlingose, drėgnokose (tik neilgai užliejamose vandens), rūgščiose, neutraliose ar silpnai šarminėse dirvose. Ilgiau užlietose vietose augalai skursta ir gali žūti, o labai sausose auga lėtai.
Sausmedžius patogiau sodinti rudenį, nes pavasarį jie labai anksti išsprogsta ir pražysta anksčiausiai iš vaisinių augalų. Sodinami vienas nuo kito 1–1,5 m (galima ir 1,5–2 m) atstumu tokiame pačiame gylyje, kaip ir anksčiau augo medelyne, bet ne giliau. Sodinant daugiau augalų ar įveisiant plantaciją, paliekami 2–3 m tarpueiliai.
Gero derliaus galima sulaukti pasodinus ne mažiau kaip 2–3 skirtingų veislių krūmelius: jie tinkamai apsidulkins ir kasmet derės. Vienas sausmedžio krūmelis gali gausiai žydėti, bet uogų užaugins mažai, nes šis augalas yra kryžmadulkis, t.y. vaisiai gerai užsimezga žiedams apsidulkinus ne savomis žiedadulkėmis.
Patarimai auginant
Sausmedžio šaknys paviršinės, todėl reikia dažniau laistyti. Jei krūmai pasodinti į derlingą dirvą, juos 2–3 metus tręšti nebūtina. Patartina apmulčiuoti durpėmis, kompostu arba perpuvusiu mėšlu, kad dirvoje ilgiau išsilaikytų drėgmė. Kiekvieną rudenį patartina pokrūmius sukasti, o pradėjusius derėti krūmus patręšti perpuvusiu mėšlu (2–3 kg/vienam).Sausmedžiai atsparūs ligoms ir kenkėjams, todėl cheminės apsaugos priemonės nenaudojamos.Augalai ištvermingi žiemą, jų nereikia uždengti, tik nuo krūmų nupurtyti sniegą, kad neišlaužytų šakų.
Kartais žalos padaro paukšteliai, nulesdami pumpurus, o nokstančias uogas labai mėgsta varnėnai. Baigiant nokti uogoms krūmus derėtų dengti tinklu nuo paukščių, mat atskridus būriui varnėnų uogų neliks per kelias minutes. Sausmedžių ūglius žiemą graužia kiškiai.
bottom of page